Studenty před vycestováním na Work and Travel USA program trápí především to, jaké budou mít v Americe ubytování, za jakých podmínek a kolik budou platit nájem. Ujišťujeme vás, že u obou zaměstnavatelů, se kterými spolupracujeme, máte ubytování zajištěno, takže nemusíte po příletu strávit několik dní hledáním místa, kde budete během léta bydlet.
Pokud se rozhodnete jít do USA pracovat jako plavčík, budete bydlet v apartmánech, které jsou jako běžné byty. Někde se spí na postelích, jinde vám dají vysoké nafukovací matrace. Kuchyň je plně vybavená nádobím, sporákem a troubou, v jídelně jsou stůl a židle. Jsou tam vestavěné skříně i lampy. Nejde sice o úplné full vybavení, ale na apartmánech budete mít vše, co na léto potřebujete.
Opravdu budeme bez nábytku?
Co je pro lifeguardy příznačné (a celkově work and travel studenty), je pravidelné zastavování se u odpadkových košů. Je to jako second hand, kde lidé vyhazují věci v dobrém stavu (gauče, nábytek, matrace, televize atd.) a plavčáci si odnášejí, co potřebují. Pozor! Máte to však zakázané (ale k čemu jsou pravidla, že?)! Pokud si najdete nějaký stolek nebo jiný kus nábytku, mělo by to být okej, ale pokud budete brát postel či gauče, buďte připraveni na jednu z možných nepříjemností, a to jsou tzv. bed bugs. Ta postel je v koši z nějakého důvodu a právě tyto brouci mohou být jedním z nich. Pokud si je jednou donesete do apartmánu, bude nutné deratizovať celý apartmán, brouky budete mít všude a je těžké se jich zbavit. Pokud se navíc přijde na to, že jste si je tam takto přinesli sami, s největší pravděpodobností si deratizér budete platit vy. Tak si rozmyslete, jestli vám to za to stojí.
Depozit za ubytování jako záloha
Buďte připraveni na placení depozitu, který je ale vratný většinou v plné částce v závislosti na zaměstnavateli, pokud samozřejmě odevzdáte apartmán v původním stavu. Depozit se pohybuje od $150 do $250 na osobu, vrací se v podobě šeku cca v lednu. Cena za ubytování je ve většině případech $115 / týden / osoba. Některé plavčické společnosti mohou ještě připočítat cca $20 za energie. Všechny tyto údaje budete mít uvedeny předem v pracovní smlouvě. Bydlí se ve dvou až třípokojových apartmánech, kde na jeden pokoj vycházejí dva, maximálně tři plavčíci. Platby za ubytování jsou strhávány zaměstnavatelem přímo z výplaty.
Pravidla ubytování v USA
Na ubytování samozřejmě platí určitá pravidla. Za jejich opakované nedodržování můžete dostat warning, případně pokud se přijde na nějaké velké poškození v apartmánu, může vám zaměstnavatel strhnout extra depozit. Často se například stává, že jsou špinavé koberce a plavčíci si donesou z bazénu chlor, kterým chtějí flek vyčistit. Nicméně, takto se jen v koberci vyžere bílá skvrna a škoda se ještě zhorší. Pozor je třeba dávat i na šmouhy na stěnách z kol kol a vylámané dveře na balkon nebo od skříní. Nejvíce damages v apartmánech se stává zejména po párty, takže máte lepší jen se na nějaké zúčastnit, než ji organizovat u sebe doma :-). Samozřejmě platí noční klid.
V Americe nemůžete oblečení sušit na balkoně a ve společných prostorách byste neměli ani kouřit. V komunitě, v níž budete bydlet, si najděte i velké odpadkové koše, kam je pak třeba nosit odpad z apartmánu. Určitě ho nenechávejte jen tak před dveřmi, můžete dostat pokutu.
Není zvykem, aby na apartmánech byla WiFi. Jedním z řešení je zakoupit si se spolubydlícími router, například u T-mobile a za pár měsíců službu zrušit. Možná nejjednodušším způsobem je jít zaklepat na sousedy, poprosit o heslo na WiFi a každý měsíc jim nosit například polovinu jejich platby za internet. Mnoho studentů má navíc neomezená data v mobilu, takže WiFi ani nepotřebují. Můžete patřit k těm šťastnějším a WiFi budete mít na bazéně, ale pravidlem to není. Jinak to jistí Starbucks, McDonalds nebo jiné fastfoody 🙂